Kiedy powinniśmy wymienić opony na letnie?

Kiedy powinniśmy wymienić opony na letnie?

Kiedy powinniśmy wymienić opony na letnie?

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny i zmianą ubrań na lżejsze, kierowcy zastanawiają się, kiedy powinni wymienić opony zimowe na letnie. Wszyscy szukają odpowiedzi na pytanie, kiedy właściwie powinniśmy zmienić opony w naszych autach.

Przyjmuje się, że należy zmienić opony, kiedy średnia temperatura dobowa przekracza 7 stopni Celsjusza. Najczęściej taka pogoda w Polsce przypada na przełom marca i kwietnia, jednak warto śledzić prognozy pogody, aby mieć pewność, że opony nie zostały wymienione za wcześnie. Z drugiej strony nie czekajmy z wymianą opon aż do pierwszych upałów. Rozgrzane opony zimowe ślizgają się na każdej powierzchni, wydłużają czas reakcji, a także utrudniają wykonywanie manewrów, więc jazda na takich oponach w ciepłe dni może okazać się bardzo niebezpieczna.

Dlaczego powinniśmy wymieniać opony?

Odpowiednie ogumienie samochodu wpływa nie tylko na komfort, lecz przede wszystkim na bezpieczeństwo jazdy. Na samym początku warto zwrócić uwagę na skład mieszanki, z której produkowane są opony letnie. Dzięki dużemu dodatkowi kauczuku opony są twardsze i zdecydowanie bardziej odporne na zużycie na suchych powierzchniach oraz przy wysokiej temperaturze. Specjalny system rowków pomaga odprowadzać wodę, a także zwiększa kontrolę nad pojazdem na mokrej powierzchni. Opony letnie charakteryzują się również znacznie mniejszym oporem toczenia, dzięki czemu nie powodują zadmiernych hałasów oraz zmniejszają poziom spalania palina.

Wymiana opon a prawo

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na letnie. Cały rok kierowca może jeździć na dowolnych oponach, jest tylko jeden warunek: bieżnik w oponach musi mieć 1,6 mm. Warto wspomnieć, że Polska jest tutaj wyjątkiem, ponieważ w większość krajów europejskich, termin wymiany opon na letnie jest prawnie ustalony, a niedostosowanie się do przepisów skutkuje nałożeniem wysokiego mandatu.