Jaka jest żywotność opon i jak często powinniśmy je wymieniać? 

Jaka jest żywotność opon i jak często powinniśmy je wymieniać? 

Jaka jest żywotność opon i jak często powinniśmy je wymieniać? 

Jeszcze kilka lat temu kierowcy kupując opony zadawali tylko jedno pytanie: Jak długo opony mi posłużą i kiedy będę musiał je wymienić na nowe. Obecnie świadomość kierowców zwiększyła się i zdajemy sobie sprawę, że stan opon na których jeździmy, wymaga stałej kontroli.

Co wpływa na eksploatację opon?

Opony wykonywane są z różnych mieszanek gumowych, które cechują się różnymi właściwościami. Oprócz mieszanki gumowej, w oponie znajdziemy również druty, stelaże, gumy czy włókna tekstylne. Wraz z kolejnymi kilometrami poziom zużycia tych elementów rośnie, a opony powoli przestają nadawać się do użytkowania. Oprócz tego na okres żywotności opon wpływają

  • Warunki użytkowania – ilość pokonywanych kilometrów, czad hamowania, ciśnienie powietrza oraz jakość konserwacji.

  • Sposób przechowywania – Opony powinny być przechowywane w suchym zacienionym oraz chłodnym miejscu Złe warunki zmniejszają ich wytrzymałość i tym samym znacznie skracają żywotność.

  • Klimat – najbardziej negatywny wpływ na jakość opon mają duże wahania temperatury. Bardzo duże mrozy lub wysokie, upalne temperatury zmniejszają żywotność opon i przyśpieszają ich zużycie

Kontroluj stan opon regularnie

Specjaliści radzą, aby regularnie kontrolować stan opon, sprawdzać głębokość bieżnika, a także obserwować zmiany starzeniowe. Szacuje się, że po ok. 5-6 latach ryzyko awarii opon bardzo gwałtownie wzrasta. W związku z tym zaleca się wymianę opon po upływie 5-6 lat, aby uniknąć awarii w trasie oraz odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Pamiętajmy również, że opony wymagają regularnej jazdy. W samochodach wykorzystywanych okazjonalnie występuje zagrożenie, że opony trwale się odkształcą, w konsekwencji tego zwiększa się ich eksploatacja, a także wzrasta ryzyko wypadku.

Opony są podstawowym elementem zapewniającym bezpieczną i komfortową jazdę. Jeśli ich stan nie jest idealny i wydaje nam się, że powinny być zmienione lub przynajmniej sprawdzone przez specjalistę, nie powinniśmy z tym zwlekać do ostatniej chwili.